Účinkující 2019
 
Jan Mráček housle
čestný host

Jan začal hrát na housle v pěti letech pod vedením M. Mickové. Od roku 2003 studoval u prof. J. Fišera. Konzervatoř v Praze absolvoval v roce 2013. V současné době studuje na Univerzitě hudby a dramatických umění ve Vídni pod vedením J. Pospíchala.

Jako mladík zažil úspěchy na mnoha soutěžích. Obdržel 1. místo v Soutěži českých konzervatoří (2008), dále na Mezinárodní soutěži v Hradci Králové (2009) a byl nejmladším laureátem Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro (2010) a v roce 2011 se stal nejmladším sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V roce 2014 získal 1. cenu v mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Wiener Konzerthaus.

Účinkoval jako sólista se Symfonickým orchestrem Kuopio a Symfonickým orchestrem rumunského rozhlasu, dále s orchestrem Lappeenranta City (Finsko), Českým národním symfonickým orchestrem, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy (FOK) a Janáčkovou filharmonií. Na pozvání J. Bělohlávka vystoupil s Českou filharmonií ve Vienna Musikverein. V roce 2008 účinkoval s klavírním triem Lobkowitz, které získalo 1. cenu a cenu posluchačů na Mezinárodním hudebním festivalu Johannese Brahmse v Pörtschachu (Rakousko 2014). Jeho nahrávky Dvořákova koncertu pro housle a další díla pod vedením J. Judda s Českým národním symfonickým orchestrem byly vydány nakladatelstvím Onyx. Mimo svá vystoupení s Královskou vlámskou filharmonií a M. Brabbinsem v Londýně a v dalších městech debutoval Jan Mráček se Symfonií St. Louis pod vedením Han-Na Chang, dále s Floridskou symfonií pod vedením J. Judda a v Dubaji s Vienna Concert Verein. Dále vystoupil v Číně se Slovinskou filharmonií, Českou filharmonií pod vedením M. López-Gómeze a také s recitály na festivalech v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Řecku. V Tonnhalle (Curych) debutoval s Čajkovského koncertem a Symfonickým orchestrem Čajkovského při nadaci Orpheum pod vedením V. Fedoseyeye. V červenci vystoupil v Koreji s Daejeon Philharmonic a v Tokiu s Asian Youth Orchestra. Současnou sezónu zahájil s Mendelssohnovými houslovými koncerty v Nancy s Orchestre National de Lorraine pod vedením J. de Souzy a dvěma Dvořákovými koncerty v Lublani se Slovinským filharmonickým orchestrem pod vedením J. Judda.

Jan Mráček hraje na housle Carlo Fernando Landolfi z Milána z roku 1758 a jsou zapůjčené od P. Biddulpha. Na festivalu Mladá Praha poprvé účinkoval v roce 2010.

- zpět -