top of page

O festivalu

Občanské sdružení MLADÁ PRAHA - MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL si vytklo za cíl pomáhat nadějným mladým začínajícím umělcům v oboru vážné hudby - instrumentalistům, pěvcům, komorním souborům, dirigentům, ale i hudebním skladatelům. Chceme usnadnit prostřednictvím koncertů na mezinárodní úrovni počátky jejich umělecké dráhy a umožnit navazování přátelství s mladými hudebníky z celého světa.

Tak se zrodila myšlenka na založení mezinárodního hudebního festivalu. Iniciátoři, představitelé Mezinárodní hudební společnosti v Mnichově (IMGM - Internationale Musikgesellschaft München) rozhodli situovat jej do Československa a zvolili název Mladá Praha. V roce 1992 se uskutečnil na přelomu měsíce srpna a září první festival za účasti umělců osmi národností od Peru až po Japonsko. Byl rovněž založen v Tokiu japonský výbor festivalu Mladá Praha s úkolem vybírat ty nejzajímavější mezi mladými hudebníky z Asie. Díky stálé přízni japonských společností trvale působících v ČR, Ministerstva kultury a několika sponzorů z České republiky, jejichž podpory si velmi vážíme, bylo možno uskutečnit již třicet ročníků festivalu. Celkem na více než 450 koncertech vystoupilo přes 1000 mladých umělců z většiny zemí Evropy, dále z USA, Kanady, Peru, Indie, Mexika, Číny, Koreje a Japonska. Kromě sólistů zde účinkovala ještě řada orchestrů a pěveckých sborů.

V roce 2000 se festival konal v rámci kulturního projektu "Praha - evropské město kultury roku 2000". V roce 2001 i 2002 nad ním převzala záštitu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Všechny ročníky byly vždy podporovány i velvyslancem Japonska v Praze. Od roku 2007 měl záštitu nad festivalem předseda Senátu PČR pan Přemysl Sobotka, v r. 2017 tuto čestnou funkci převzal předseda Senátu PČR pan Jaroslav Kubera. Letošní ročník se koná za laskavé podpory předsedy Senátu PČR pana Miloše Vystrčila. 

6. září 2012 obdržel výbor Mezinárodního hudebního festivalu Mladá Praha čestné uznání ministra zahraničních věcí Japonska jako ocenění za aktivity, které napomáhají budování přátelských vztahů mezi Japonskem a ostatními státy. Výbor festivalu pracuje nyní v tomto složení: Tomáš Čistecký (člen orchestru ND), Norbert Heller (klavírista) a paní Shihoko Finda (flétnistka).

25. ročník

bottom of page